Sposoby na ból głowy po alkoholu. Oto te najbardziej skuteczne

Ból głowy po alkoholu fot. Adobe Stock, baranq
Ból głowy po alkoholu może być spowodowany m.in. odwodnieniem i spadkiem glukozy. Aby mu zaradzić, najlepiej zapobiegać (np. wybierając alkohole jasne, zamiast ciemnych). Jeśli na profilaktykę jest już za późno, to postawmy na odpoczynek, uzupełnianie płynów i składników energetycznych oraz inne skuteczne sposoby na ból głowy po alkoholu.
/ 29.09.2022 10:57
Ból głowy po alkoholu fot. Adobe Stock, baranq

Spis treści:

  1. Ból głowy po alkoholu - co jest przyczyną?
  2. Ból głowy po alkoholu - jak się go pozbyć?
  3. Ile trwa ból głowy po alkoholu
  4. Zapobieganie

Ból głowy po alkoholu - co jest przyczyną?

Ból głowy to jeden z głównych objawów tzw. kaca, czyli zespołu dolegliwości pojawiających się po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Odpowiedzialny jest przede wszystkim etanol. Ale dokładnych przyczyn, które powodują ból głowy po alkoholu, może być kilka:

  • hipoglikemia (alkohol powoduje obniżenie stężenie glukozy we krwi),
  • odwodnienie (alkohol ma działanie diuretyczne),
  • niedobór witaminy B12,
  • zatrucie aldehydem octowym (głównym produktem przemian alkoholu etylowego w wątrobie),
  • wypłukanie magnezu potasu z organizmu,
  • oraz czynniki pośrednio związane z wypitym alkoholem, jak palenie papierosów, przejedzenie, za mała ilość wypoczynku, mocniejsze niż zwykle chrapanie wynikające z nadmiernego rozluźnienia mięśni.

Alkohol, a szczególnie czerwone wino, jest też jednym z wyzwalaczy migreny. Zwłaszcza gdy jest skłonność do tego rodzaju bólu głowy.

Ból głowy po alkoholu - jak się go pozbyć?

Najlepiej naturalnie, ponieważ jeśli w organizmie nadal krąży alkohol, nie powinniśmy przyjmować leków przeciwbólowych. Ich połączenie z alkoholem może działać toksycznie na wątrobę i podrażniać dodatkowo śluzówkę żołądka. Jeśli już musimy wziąć tabletkę od bólu głowy, to lepszy będzie ibuprofen niż paracetamol (ten ostatni w połączniu z alkoholem może uszkodzić wątrobę).

Aby złagodzić ból głowy po spożyciu alkoholu, wypróbuj tych metod:

  • Odpoczywaj - niestety, aby alkohol został usunięty z organizmu, potrzeba czasu i nie ma na to rady. Staraj się jak najwięcej leżeć i unikać gwałtownych ruchów, schylania się itp. 
  • Pij płyny - oprócz wody, możesz pić sok pomidorowyrosół lub napój izotoniczny. Ból głowy jest spowodowany w dużej mierze odwodnieniem, dlatego uzupełnienie płynów powinno poprawić samopoczucie. Pij częściej, ale mniejsze porcje, aby nie przepełniać żołądka. 
  • Wsmaruj olejek miętowy w skronie - jest to środek szczególnie polecany na migrenowe bóle głowy.
  • Jedz węglowodany - jedną z przyczyn bólu głowy po alkoholu jest spadek cukru we krwi, dlatego uzupełniaj starty węglowodanowe, ale też białko. Na kacu można jeść jajka, banany, paluszki, krakersy, chrupki kukurydziane, owsiankę. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw. 
  • Nie pij alkoholu - ta "metoda" walki z kacem tylko pogorszy samopoczucie i wydłuży dolegliwości.

Sprawdź: Jak szybko wytrzeźwieć?

Ile trwa ból głowy po alkoholu

Długość trwania objawów kaca zależy od różnych czynników, m.in. ilości spożytego alkoholu i czasu. Ból głowy może dokuczać nam przez cały kolejny dzień, a czasami nawet dwa dni po spożyciu alkoholu. Objawy kaca utrzymują się do 72 godzin. 

Jak zapobiegać bólowi głowy po spożyciu alkoholu?

Chciałoby się napisać: po prostu nie pić. Pytanie jednak, czy są sposoby na to, aby mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli korzystać z alkoholu, a jednocześnie nie mieć po nim bólu głowy i innych objawów kaca. Oto kilka metod zapobiegających bólowi głowy po alkoholu: 

  • wybieraj klarowne alkohole - istnieją dowody na to, że po ciemnych napojach, np. whisky lub czerwonym winie, częściej boli głowa,
  • pij wodę pomiędzy drinkami, możesz też pić izotonik lub lemoniadę, które dodatkowo uzupełniają straty glukozy,
  • przyjmuj witaminę B6 przed zakrapianą imprezą,
  • wypij szklankę wody z cytryną i miodem przed pójściem spać,
  • nie pij jednego drinka za drugim,
  • unikaj papierosów i dymu,
  • nie przejadaj się w trakcie picia alkoholu, 
  • weź prysznic przed pójściem spać.

Wato pomyśleć o dzienniku, w którym można zapisywać informacje o spożytych pokarmach, wypitych napojach, drinkach oraz o tym, kiedy pojawia się ból głowy. Pozwoli to poznać zależności, jakie w tej kwestii występują. Każdy z nas jest inny i poznając reakcję własnego organizmu będziemy mogli lepiej nad nim panować.

Czytaj także:
Nietolerancja alkoholu - objawy, przyczyny, jak ją rozpoznać
Ile alkoholu można pić, aby działał korzystnie na serce? I co do tego ma stres?
Najlepsze sposoby na kaca. Lista pomysłów, jak szybciej dojść do siebie po zatruciu alkoholowym
Glukoza na kaca. Dowiedz się, czy jest skuteczna i w jaki sposób działa

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA