Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Boli mnie głowa. Czy to guz mózgu?

Zobacz artykuły na temat:głowaból głowyguzguz mózgudiagnostyka bólów głowy
Ból głowy związany z guzem mózgu jest długotrwały i jednostajny. W jakim miejscu głowy pojawia się najczęściej ból przy guzie mózgu? Kiedy ból taki się nasila? Czym w ogóle jest guz mózgu? Jakie są rodzaje guzów mózgu? Jak dochodzi do powstawania guzów mózgu?

Tomografia/fot. Fotolia

Tomografia komputerowa/fot. Fotolia

Czym jest guz mózgu?

Guzem mózgu nazywa się wszelkiego rodzaju zmiany chorobowe, które ujawniają się jako dodatkowa struktura wewnątrz czaszki. Powstanie dodatkowej struktury w czaszce powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej.

Tak więc mówiąc o guzie mózgu niekoniecznie mówimy o nowotworze. Do najczęściej pojawiających się guzów mózgu, oprócz nowotworów, zalicza się np.:

  • ropień mózgu,
  • bąblowiec,
  • wągier,
  • tętniak,
  • torbiel.

Powodują one podobne objawy.

Rodzaje guzów mózgu

Nowotwory w mózgu mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Nowotwory łagodne nie niszczą innych tkanek, jednak i tak stanowią duże zagrożenie ze względu na to, że ciągle rosną i uciskają na otaczająca je tkankę mózgową. Nowotwory złośliwe z kolei rozprzestrzeniają się, wrastając w otaczającą tkankę.

Nowotwory mogą być pierwotne i wtórne. Pierwotne powstają bezpośrednio z tkanki mózgu, natomiast wtórne rozprzestrzeniają się przez układ krwionośny od nowotworu złośliwego znajdującego się w innej części ciała (tzw. przerzuty).

Do najczęściej pojawiających się nowotworów śródczaszkowych zalicza się:

  • glejaki (gwiaździaki, gąbczaki wielopostaciowe, rdzeniaki),
  • oponiaki,
  • gruczolaki przysadki,
  • guzy kieszonki Rathkego,
  • nerwiaki nerwu VIII.

Usunięcie nowotworu jest bardzo trudne. Często ciężko jest to zrobić w taki sposób, by nie uszkodzić zdrowej tkanki mózgowej.

Kiedy ból może zwiastować nowotwór?

Ból głowy pojawia się u połowy osób, które mają guza mózgu.

Na początku ból jest łagodny, jednak z czasem staje się coraz bardziej dotkliwy. Ból nasila się rano oraz podczas kaszlu, kichania, skłonów czy wysiłku, łagodnieje natomiast wieczorem.

W zależności od tego, gdzie znajduje się guz, ból może być odczuwany w różnych miejscach. Najczęściej pojawia się on jednak z tyłu głowy, może jednak promieniować do okolic twarzy, gardła, języka, ucha, oka lub obejmować całą głowę. Najważniejsze jest jednak to, że ból występujący przy guzie mózgu  jest jednostajny i długotrwały.

Zobacz też: Boli mnie głowa - czy mam udar?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 54
dodano: 16:51 2015-08-30 przez: ~Migaszka (91.238.*.*)
Uważam, że przeginasz z takimi pytaniami na forum, bo Twoje objawy są bardzo poważne! Ja leciałam do lekarza nawet jak miałam zimne dłonie i okazało się, że zrobiłam dobrze! Mogę Ci podsunąć ten portal medyczny http://adamed.expert/ ale lekarz jest KONIECZNY!!!
dodano: 13:18 2015-06-01 przez: ~zalynda (31.179.*.*)
U mojej mamy wykryli guza mózgu, wiecznie chodziła z telefonem przy uchu, wszyscy tłumaczyli to rozmowami - promieniowanie, pole elektromagnetyczne i pozamiatane. Po pracy zawsze bolała ją bardzo głowa, na początku to lekceważyliśmy, bo myśleliśmy, że to z przepracowania. Niestety... zlekceważyliśmy pierwsze poważne objawy. Nikt się przecież nie spodziewał... nikomu nie przyszło to nawet do głowy! Teraz jesteśmy przeczuleni na tym punkcie, tata kupił mnie i siostrze odpromienniki telefoniczne bio info3, żeby zatrzymać promieniowanie i nie narażać Nas na to, przed czym nie przestrzegliśmy mamy.
dodano: 13:04 2015-06-01 przez: ~Miernik (31.179.*.*)
Nie rozumiem dlaczego pytacie o takie rzeczy na forum. Przecież bez badań nikt diagnozy nie postawi :D Do lekarza i tyle! A najlepiej zrobić sobie tomografię, nawet prywatnie.. zdrowie nie zna ceny. W moim przypadku leki by nie pomogły, bo objawy były na tle emocjonalnym - stres, zmiany w życiu, etc. Chcieli mi wcisnąć psychotropy, ale na pewno bym się na to nie zgodził. Stosowałem sobie harmonizatory regulujące moje napięcie bio info2, które mnie wyciszały, uspokajały i pozwalały się wysypiać. Psychika czasami zawodzi. Sposobem jest jeszcze psychoterapia, są ludzie, którzy mogą nam pomóc!
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter