Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Co robić, gdy głowa boli podczas kaszlu?

Zobacz artykuły na temat:głowaból głowykaszel
Anna Gąsiewska
Lekarz medycyny
Kaszlowy ból głowy to taki ból, który pojawia się przy kaszlu, a czasem także podczas kichania, wydmuchiwania nosa lub intensywnego śmiechu. Przyczyny tej dolegliwości nie są znane. Podejrzewa się, że jest ona związana z krótkotrwałym wzrostem ciśnienia wewnątrz jamy czaszki.

Migrena dotyka 25% kobiet i 17% mężczyzn

Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlowego bólu głowy: pierwotny oraz wtórny

Dwa rodzaje bólu

Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlowego bólu głowy, czyli bólu przy kaszlu: pierwotny oraz wtórny. Choć objawy obu tych typów często wyglądają niemal identycznie, to przyczyny, leczenie oraz niebezpieczeństwo jakie się z nimi wiąże są zgoła inne.

Zobacz też: Jak sobie radzić z bólem głowy?

Ból wtórny – czy mam guza mózgu?

Wtórny kaszlowy ból głowy może być wywołany takimi chorobami jak: guz mózgu zlokalizowany w tylnej części czaszki czy krwiak podtwardówkowy lub podpajęczynówkowy najczęściej pojawiający się w wyniku urazu.

Inne przyczyny wtórnego bólu to: zespół Arnolda-Chariego, tętniak mózgu, nieprawidłowości budowy tętnic szyjnych lub innych tętnic odpowiedzialnych za unaczynienie mózgu w tym tętnicy kręgowej.

Zespół Arnolda-Chariego to bardzo rzadka choroba polegająca na tym, że część mózgu, która powinna znajdować się w tylnej części czaszki, przemieszcza się niżej, schodząc do kanału kręgowego.

Diagnostyka

Osoba, u której pojawi się kaszlowy ból głowy, powinna mieć przeprowadzoną diagnostykę w celu poszukiwania wyżej wymienionych chorób. Na ogół oprócz badania lekarskiego w tym neurologicznego konieczne może być wykonanie badań obrazowych mózgu, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Zobacz też: Ból głowy i seks

Ból pierwotny – jak odróżnić go od migreny?

Jeśli przeprowadzone badania nie wskazują na żadną chorobę uznaje się, że przyczyną dolegliwości jest pierwotny kaszlowy ból głowy. Charakterystyczne cechy tego typu bólu to obustronne umiejscowienie, głównie w okolicy czoła i potylicy.

Ból tego typu trwa od kilku sekund do nawet pół godziny. Nie towarzyszą mu natomiast takie objawy jak nudności, wymioty , zawroty głowy czy zaburzenia widzenia. Wyżej wymienione cechy są bowiem charakterystyczne dla bólu migrenowego.

Pierwotny kaszlowy ból głowy występuje najczęściej u osób po 40. roku życia. Nie ma polskich danych mówiących o częstości tego schorzenia. Wykonane w Dani badanie populacyjne mówi, że na kaszlowy ból głowy cierpi ok. 1% mieszkańców tego kraju.

Jak leczyć?

Leczenie pierwotnego kaszlowego bólu głowy polega na podawaniu indometacyny która jest niesterydowym lekiem przeciwzapalnym. Poza tym należy starać się leczyć przyczynę kaszlu, który prowokuje ból głowy. Przy infekcjach mogą być wskazane leki przeciwkaszlowe, nie zaleca się palenia tytoniu ani przebywania w zadymionych miejscach. Takie sytuacje bowiem mogą wywoływać kaszel, a w związku z tym także bole głowy.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 5
dodano: 11:26 2016-05-12 przez: ~gość (91.214.*.*)
Nidy w życiu nie spotkałam się z bólem głowy podczas kaszlu. Wydaje mi się, że gdyby kiedykolwiek taka sytuacja miała miejsce na pewno bym się kontaktowała jak najszybciej z lekarzem. U nas kaszel traw maksymalnie tydzień czasu. W większości przypadków wystarcza podanie przeciwzapalnego fosidalu i nigdy nie ma problemów.
dodano: 20:50 2016-03-06 przez: ~wothe (77.242.*.*)
Dziwny objaw, nie słyszałam o niczym takiem. Może to jakieś nerwobóle? Moja córka też się bardzo denerwuje kiedy jest przeziębiona, ale podaję jej Dicotuss Baby i zawsze wszystko mija. Może właśnie tego spróbuj ?
dodano: 17:28 2016-02-21 przez: ~gość (31.42.*.*)
Ja mam ból głowy gdy kaszle z lewej strony
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter