Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?

Zobacz artykuły na temat:głowaból głowybólleczeniezapalenie zatokfunkcje zatok
Magdalena Kowalska
Lekarz medycyny
Ból głowy jest częstym objawem zapalenia zatok czołowych. Ich efektem może być ropień nadtwardówkowy, który (nieodpowiednio leczony) prowadzi do zapalenia opon lub ropnia mózgu – stan bardzo groźny dla zdrowia i życia. Jak zatem rozpoznać zapalenie zatok czołowych?

Nieznane

Jak rozpoznać zapalenie zatok czołowych? / fot. Shutterstock

Co to są zatoki czołowe?

W obrębie kości czołowej, na pograniczu łuski i części oczodołowej, znajdują się przestrzenie powietrzne wyścielone błoną śluzową - są to zatoki czołowe. Każdy posiada dwie zatoki symetrycznie położone po obu stronach ciała, oddzielone przegrodą.

Ujście zatoki (przewód nosowo-czołowy) znajduje się w przewodzie nosowym środkowym w jamie nosowej, pomiędzy małżowiną nosową środkową a dolną.

Jest największą po zatoce szczękowej (ok. 7ml). Zatoki czołowe wykształcają się po 7-8. roku życia.

Na czym polega zapalenie zatoki czołowej?

Zapalenie zatoki czołowej rzadko występuje jako izolowana infekcja - najczęściej łącznie z zapaleniem zatok sitowych. Ponadto jest drugą co do częstości (po zapaleniu zatoki szczękowej) lokalizacją zmian zapalnych w zatokach.

Najistotniejszą rolę w mechanizmie choroby ma utrudniony odpływ wydzieliny z zatoki. Obrzęknięta błona śluzowa, wyściełająca przewód czołowo-nosowy, uniemożliwia odpływ wydzieliny z wnętrza zatoki czołowej.

Jak poznać zatokowy ból głowy?

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok czołowych jest ból głowy. Silny, rozpierający ból najczęściej występuje w lokalizacji odpowiadającej zajętej zatoce, zwłaszcza podczas jej opukiwania. Może promieniować do czubka głowy. Ponadto występuje bolesność przy ucisku na stropie oczodołu.

Pozostałe cechy charakterystyczne bólu są typowe dla zatokowego bólu głowy: nasila się przy pochylaniu głowy, przy wysiłku fizycznym oraz kaszlu i największe jego nasilenie występuje rano. W przewlekłym zapaleniu zatok czołowych ból głowy jest mało charakterystyczny i słabiej wyrażony lub w ogóle nie występuje. W przypadku powikłanego przebiegu, gdy zapalenie szerzy się przez tylną ścianę zatoki, tworząc ropień nadtwardówkowy, stanowi to również poważną przyczynę nasilonego bólu głowy.

Opisany ból jest najczęściej mylony z neuralgią nerwu oczodołowego. Cechą różnicującą jest fakt, iż w neuralgii jest szczególna wrażliwość na ucisk na okolicę wcięcia nadoczodołowego, a ból nasila się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Zobacz też: Zatokowy ból głowy - kiedy do lekarza?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 44
dodano: 13:44 2016-01-21 przez: ~gość (93.174.*.*)
Ja od tygodnia też miałam problem z katarem i zatkanym nosem ale z pomoca przyszedł własnie spray Acatar. Polecam bo byc może i Wam tez pomoze.
dodano: 10:58 2016-01-13 przez: ~inka (83.9.*.*)
PO inhalacji niestety ale dolegliwości zatokowe powracają, a po nasodrenie masz spokój na długo. także zgodzę się z przedmówczynią, że spray super działa i bardzo szybko oczyszcza nos i zatoki.
dodano: 11:30 2015-11-28 przez: ~Paweł (188.146.*.*)
Jeśli macie częste problemy z zatokami najlepszym rozwiązaniem będzie zakup domowego inhalatora. Sam korzystam z inhalatora simple sanity, koszt to około 90zł. Od kiedy go mam nie mam już problemów z zatokami czy infekcjami.
Zamów darmowy newsletter