Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?

Zobacz artykuły na temat:głowaból głowybólleczeniezapalenie zatokfunkcje zatok
Magdalena Kowalska
Lekarz medycyny
Ból głowy jest częstym objawem zapalenia zatok czołowych. Ich efektem może być ropień nadtwardówkowy, który (nieodpowiednio leczony) prowadzi do zapalenia opon lub ropnia mózgu – stan bardzo groźny dla zdrowia i życia. Jak zatem rozpoznać zapalenie zatok czołowych?

Nieznane

Jak rozpoznać zapalenie zatok czołowych? / fot. Shutterstock

Co to są zatoki czołowe?

W obrębie kości czołowej, na pograniczu łuski i części oczodołowej, znajdują się przestrzenie powietrzne wyścielone błoną śluzową - są to zatoki czołowe. Każdy posiada dwie zatoki symetrycznie położone po obu stronach ciała, oddzielone przegrodą.

Ujście zatoki (przewód nosowo-czołowy) znajduje się w przewodzie nosowym środkowym w jamie nosowej, pomiędzy małżowiną nosową środkową a dolną.

Jest największą po zatoce szczękowej (ok. 7ml). Zatoki czołowe wykształcają się po 7-8. roku życia.

Na czym polega zapalenie zatoki czołowej?

Zapalenie zatoki czołowej rzadko występuje jako izolowana infekcja - najczęściej łącznie z zapaleniem zatok sitowych. Ponadto jest drugą co do częstości (po zapaleniu zatoki szczękowej) lokalizacją zmian zapalnych w zatokach.

Najistotniejszą rolę w mechanizmie choroby ma utrudniony odpływ wydzieliny z zatoki. Obrzęknięta błona śluzowa, wyściełająca przewód czołowo-nosowy, uniemożliwia odpływ wydzieliny z wnętrza zatoki czołowej.

Jak poznać zatokowy ból głowy?

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok czołowych jest ból głowy. Silny, rozpierający ból najczęściej występuje w lokalizacji odpowiadającej zajętej zatoce, zwłaszcza podczas jej opukiwania. Może promieniować do czubka głowy. Ponadto występuje bolesność przy ucisku na stropie oczodołu.

Pozostałe cechy charakterystyczne bólu są typowe dla zatokowego bólu głowy: nasila się przy pochylaniu głowy, przy wysiłku fizycznym oraz kaszlu i największe jego nasilenie występuje rano. W przewlekłym zapaleniu zatok czołowych ból głowy jest mało charakterystyczny i słabiej wyrażony lub w ogóle nie występuje. W przypadku powikłanego przebiegu, gdy zapalenie szerzy się przez tylną ścianę zatoki, tworząc ropień nadtwardówkowy, stanowi to również poważną przyczynę nasilonego bólu głowy.

Opisany ból jest najczęściej mylony z neuralgią nerwu oczodołowego. Cechą różnicującą jest fakt, iż w neuralgii jest szczególna wrażliwość na ucisk na okolicę wcięcia nadoczodołowego, a ból nasila się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Zobacz też: Zatokowy ból głowy - kiedy do lekarza?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 48
dodano: 15:08 2016-04-17 przez: ~gość (213.238.*.*)
Witam wszystkich chorych na zatoki.Ja się wyleczyłam i to metodą naturalną .Juz od dwóch lat nie choruję na zatoki i tak bardzo się cieszę bo leczyłam sie od 5 lat i leki z apteki nie dały radę.Jesli ktoś jest zainteresowany chetnie pomogę wyleczyć kazdego. Piszcie na maila( xxagnes@o2.pl).Gwarantuje że pomoże i zapomniecie o zatokach.Pozdrawiam i życzę zdrowia.Agnieszka
dodano: 10:40 2016-02-25 przez: ~gość (89.230.*.*)
Nie wiem czy jest niezbepiecznie wiem ze na pewno nie jest z aprzyjemne, sam cierpie na zapalenie zatok po raz kolejny. Ciągle rozsadzał mi głowę bol, nos miałem przytkany, kupiłem sobie nasodren wczoraj i już jest o wiele lepiej, nos sie odetkał nawet mi gorączka spadła.
dodano: 13:42 2016-02-15 przez: ~gość (178.43.*.*)
Zapalenie zatok jest na pewno bardzo bolesne. Przekonałam się o tym niestety niedawno, kiedy ból był taki, że najchętniej odrąbałabym sobie głowę. Nabrałam różnych leków przeciwbólowych i nic nie pomagało. Dopiero jak mama moja mi dała pyragliny dwie, to ból odpuścił. Nikomu nie życzę takiego bólu
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter