Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Neuralgia Arnolda – ból z tyłu głowy

Zobacz artykuły na temat:ból głowybólleczenienerwy
Odczuwasz ból z tyłu głowy? Neuralgia Arnolda dotyczy nerwu potylicznego, który biegnie od karku w kierunku czoła. Objawia się nagłym, przenikliwym bólem okolic głowy, zaburzeniami wzroku i nudnościami. Przyczyną schorzenia jest uraz nerwu wywołanego przez stres, traumę czy uszkodzenie kręgosłupa. Jak leczyć neuralgię Arnolda?

Przekrój głowy/fot. Fotolia

Przekrój głowy/fot. Fotolia

Czym jest neuralgia Arnolda?

Neuralgia Arnolda jest przewlekłym zespołem bólowym obejmującym tył głowy i górną część karku, zwykle po jednej stronie, rzadziej obustronnie. Dotyczy nerwu Arnolda (nerw podpotyliczny), który zaczyna się na karku (z jego prawej lub lewej strony) i przechodzi przez okolicę ciemieniową aż do przodu w kierunku czoła i brwi.

Skąd się bierze?

Neuralgia potyliczna jest najczęściej wywołana przez uszkodzenie nerwów wskutek traumy, stresów czy urazów głowy i kręgosłupa. Do rozwoju dolegliwości przyczyniają się także przewlekłe napięcia mięśni karku, cukrzyca, podagra czy choroba nowotworowa.

Jak ją rozpoznać?

W neuralgii nerwu podpotylicznego ból przypomina krótkie wyładowania elektryczne występujące na tle stałego bólu. Często pojawia się nagle i jest przeszywający, przenikliwy lub piekący. Osoba odczuwa ból, najczęściej w okolicy potylicznej i szyi, który ma charakter stały i zaostrza się okresowo w obszarze unerwienia nerwu potylicznego.

Ból pojawia się z jednej lub obu stron głowy. Często neuralgii towarzyszą zaburzenia wzroku, światłowstręt, zawroty głowy, nudności, szum w uszach, drętwienie powłok głowy, wrażliwość głowy na dotyk czy dyskomfort podczas ruchów szyją.

W niektórych przypadkach określone objawy neuralgii mogą wskazywać na niebezpieczeństwo udaru mózgu. Do tych symptomów można zaliczyć m.in. problemy z równowagą, zaburzenia świadomości, drętwienie mięśni, paraliż czy zaburzenia wzrokowe.

Zobacz też: Boli mnie głowa. Czy to guz mózgu?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 17
dodano: 14:06 2015-02-09 przez: ~gość (89.72.*.*)
Polecam serdecznie ciekawy artykuł na temat newralgii potylicznej http://rehmedis.pl/bol-potylicy-neuralgia-potyliczna.html
dodano: 09:46 2013-11-14 przez: ~Moter (46.187.*.*)
A jakie leki stosujecie na ból głowy ?
dodano: 10:56 2013-11-11 przez: e-Rzecznik (89.75.*.*)
Prawdopodobnie ból jest skutkiem urazu więc najlepiej zasięgnąć porady u ortopedy. Jeśli prześwietlenie nie wykazało złamań ani pęknięć w układzie kostnym możliwe jest również naciągnięcie mięśnia co może skutkować również podobnymi objawami.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter