Tomografia komputerowa krok po kroku

Tomografia komputerowa/fot. Fotolia
Jak przygotować się do tomografii komputerowej? Na czym polega to badanie? Jak ocenić zdjęcie powstałe w wyniku tomografii komputerowej? Czy na tomografię należy przyjść na czczo? Ile czasu trwa to badanie? Jak przygotować małe dziecko do tomografii komputerowej?
/ 26.05.2017 10:32
Tomografia komputerowa/fot. Fotolia

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?

Tomografia komputerowa jest przeprowadzana na zlecenie lekarza.

Na badanie należy zgłosić się na czczo. W przypadku badania jamy brzusznej pacjent powinien wypić wodny roztwór środka kontrastowego. W niektórych przypadkach wskazane jest wcześniejsze zastosowanie środków hamujących perystaltykę jelit.

Unika się wykonywania badania u osób z klaustrofobią. Małym dzieciom przed badaniem podaje się środki uspokajające, a czasem konieczne jest znieczulenie ogólne.

Przebieg badania

Pacjent umieszczony na specjalnym ruchomym stole jest przesuwany do wnętrza aparatu (do tzw. gantry). We wnętrzu gantry, na specjalnej ramie, dookoła ciała pacjenta porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Pacjent jest naświetlany dokładnie z każdego punktu wokół jego długiej osi, dzięki czemu uzyskuje się możliwość otrzymania na monitorze obrazu wybranej warstwy ciała.

Promieniowanie to, przechodząc przez poszczególne tkanki ciała pacjenta, ulega osłabieniu. Dzięki temu zjawisku można dobrze zróżnicować między sobą poszczególne tkanki w ciele pacjenta.

Podczas badania pacjent ma możliwość kontaktu z badającymi i powinien natychmiast zgłaszać wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii) czy objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności).

Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wykonywane jest u chorych w każdym wieku.

Z uwagi na pochłonięcie względnie dużej dawki promieniowania rentgenowskiego badanie nie powinno być powtarzane dowolną ilość razy. Nie może być wykonane u kobiet w ciąży.

W celu dokładniejszej oceny danego obszaru pacjentowi podaje się dożylnie, doustnie lub doodbytniczo odpowiedni środek cieniujący. Zwykle stosuje się środek cieniujący, który bardzo osłabia promieniowanie rentgenowskie (tzw. środek cieniujący pozytywny), wskutek czego fale rentgenowskie są prawie w całości pochłonięte w tkankach zawierających środek cieniujący.

Zobacz też: Rezonans magnetyczny - jak się przygotować?

Jak oceniać zdjęcia z badania?

Zdjęcia z badań tomograficznych należy oceniać przez patrzenie „od dołu”, czyli prawa strona pacjenta znajduje się po lewej stronie obrazu i odwrotnie. Wyjątkiem są zdjęcia głowy – tu na poszczególne warstwy patrzymy od góry, czyli prawa strona pacjenta odpowiada prawej stronie zdjęcia, a lewa – lewej.

Chcesz wiedzieć czym dokładnie jest tomografia komputerowa, kiedy się ją wykonuje i czy jest dokładniejsza niż USG? Zobacz też: Czym jest tomografia komputerowa?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA