Kiedy sport przyprawia o ból głowy?

Bieganie, pływanie, wiosłowanie, piłka nożna, tenis i podnoszenie ciężarów mogą wywołać ból głowy / fot. Sxc.hu
Czy doświadczyłeś kiedykolwiek nasilonego bólu głowy podczas uprawiania sportu, np. w trakcje gry w tenisa lub w piłkę z kolegami czy z dzieckiem? Jedna na sto osób choruje na samoistny ból głowy związany z wysiłkiem fizycznym, a przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest do końca zbadana.
/ 20.01.2011 10:08
Bieganie, pływanie, wiosłowanie, piłka nożna, tenis i podnoszenie ciężarów mogą wywołać ból głowy / fot. Sxc.hu

Co drugi sportowiec cierpi na bóle głowy?

Bóle głowy występujące w wyniku aktywności sportowej stanowią bardzo liczną i różnorodną grupę. Choć nie ma zbyt wielu wiarygodnych danych epidemiologicznych, wydaje się, że nawet do 50% osób uprawiających sport spotyka się z tym problemem!

Wśród przyczyn na pierwszym miejscu plasują się bóle głowy pourazowe oraz powysiłkowe.

Wysiłek sprzyja ujawnianiu się pierwotnych bólów głowy, takich jak migrena czy napięciowy ból głowy.

Jeżeli natomiast ból ujawnia się tylko w ścisłej korelacji z wykonywanym wysiłkiem, możemy mówić o wysiłkowym bólu głowy, a po wykluczeniu choroby neurologicznej lub ogólnoustrojowej, o jego pierwotnym, łagodnym charakterze. Z tym bólem głowy boryka się około 1% populacji i choć umiemy go leczyć, nadal niewiele o nim wiemy.

Zobacz też: Boli mnie głowa, gdy się zmęczę...

Problem aktywnych

Uważa się, że główną rolę w generowaniu wysiłkowego bólu głowy odgrywają zmiany ciśnienia wewnątrzczaszkowego, występujące w trakcie wysiłku, podobnie jak podczas kaszlu. Wraz z kaszlowym, koitalnym oraz kłującym bólem głowy wysiłkowy ból głowy zaliczany jest do grupy bólów głowy związanych z aktywnością fizyczną.

Prawdopodobnie mają one ze sobą wiele wspólnego. Wszystkie mogą przebiegać jako nagły i bardzo silny ból głowy, imitując krwotok podpajęczynówkowy w mózgu i zmuszając do szybkiego poszukiwania pomocy lekarskiej.

Gdy od biegania boli głowa

Ból głowy pojawia się od 5 minut do 48 godzin po rozpoczęciu wysiłku fizycznego.

Wiadomo, że najczęściej wywołują go: bieganie, pływanie, wiosłowanie, piłka nożna, tenis, podnoszenie ciężarów. Może być wywołany przez jeden określony, stale podejmowany wysiłek albo przez rozpoczęcie nowej aktywności od początku lub po przerwie.

Osoby ze skłonnością do migreny mogą również doświadczać i tego rodzaju bólu. Kiepskie nawodnienie, przebywanie w górach, na dużych wysokościach oraz gorąca temperatura otoczenia sprzyjają wystąpieniu bólu.

Ból ma charakter pulsujący, najczęściej obustronny. Boli tył głowy lub czoło i zwykle ból jest silny. Bywa, że po początkowym ostrym okresie niezbyt nasilony dyskomfort pozostaje w głowie jeszcze na dłuższy czas.

Rozgrzewka i picie

Czasem rozwiązanie problemu wysiłkowego bólu głowy nie wymaga recepty od lekarza. Skuteczne może okazać się uzupełnianie płynów – zarówno przed, po, jak i w trakcie wysiłku fizycznego (co 10-15 minut).

Przed uprawianiem sportu zadbajmy o odpowiednie ćwiczenia rozgrzewające.

Które leki wybrać?

Jeżeli działania te nie okażą się wystarczające, lekarz przepisze lek przeciwzapalny i przeciwbólowy w tabletkach – indometacynę. U osób doświadczających bólu głowy po określonym, tym samym wysiłku, najwygodniejsze może okazać się przyjęcie leku prewencyjne, na godzinę przed planowaną aktywnością. Jeżeli natomiast nie można przewidzieć ich wystąpienia, trzeba zażywać indometacynę codziennie.

Zobacz też: Tabletka... i ból z głowy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA